MUDr. Alena Macková - ORL PROF, s.r.o.

Aplikácia botoxu

Odstaňovanie vrások botulotoxínom

Botulotoxín – botox je jedna z najúčinnejších látok na vyhladzovanie mimických vrások. Už roky sa používa na liečbu niektorých špecifických ochorení. Prvé publikované použitie v kozmetike bolo  v roku 1990.  Botulotoxín je čistý proteín, ktorý uvoľňuje mimické svaly, ktoré sú zodpovedné za vznik vrások. Dodáva tvári uvoľnený  výraz, ktorý je potrebný na dosiahnutie prirodzeného a mladistvého vzhľadu. Botox sa aplikuje tenkou ihličkou do presne určeného kožného svalu, ktorý v priebehu niekoľkých dní uvoľní. Vďaka uvoľneniu mimického svalu dochádza k vyhladeniu a často úplnému vymiznutiu vrások.  Výkon trvá niekoľko minút a bolesť je minimálna.

Botox a  bezpečnosť
Botulotoxín sa vyznačuje prvotriednou bezpečnosťou. Je len málo liekov, ktoré sa vyznačujú tak nízkym rizikom vedľajších účinkov. Ak sa aj nejaké vyskytnú, sú spôsobené neodbornou alebo nesprávnou aplikáciou. Preto je výber kvalitného pracoviska, ktoré botulotoxín podáva, základným kameňom správneho a bezpečného účinku. Aby sa táto vysoká bezpečnosť a účinnosť botulotoxínu zaručila, je bezpodmienečne nutné, aby tento liek podával iba lekár so skúsenosťami a s odborným certifikátom. 

Priebeh zákroku

Zákrok prebieha pomerne rýchlo, niekoľkými vpichmi – podľa lokalizácie a typu vrások. Bolestivosť sa obmedzuje na pocit jemného vpichu. Po aplikácii je odporúčané intenzívne využívať mimiku ošetrenej oblasti, 3 – 4 hodiny zostať vo vzpriamenej polohe, neľahnúť si na chrbát ani na brucho, nepredkláňať sa. Jemné začervenanie či drobné modrinky po vpichoch ustupujú do 48 hodín až 7 dní. Opakovanými aplikáciami sa dĺžka efektu postupne predlžuje až na 9 a viac mesiacov. Vrásky sa postupne stávajú jemnejšie alebo vymiznú úplne. Počas 2 týždňov po aplikácii neabsolvovať kozmetickú masáž ani ošetrenie pleti.

U nás aplikujeme botulotoxín typu A Dysport.

 Účinok botoxu

 Aplikácia botoxu zaberie približne 15 minút. Účinok nastupuje po 3 – 5 dňoch od aplikácie a pretrváva až niekoľko mesiacov (v priemere 4 – 5 mesiacov), niekedy aj dlhšie. Po tejto dobe je mimický sval opäť schopný pohybu. Podstatné je, že počas doby imobilizácie svalu sa pokožka v tejto oblasti zregeneruje, klient sa zbaví zlozvyku (napr. krčiť čelo, mračiť sa), a preto dochádza k zlepšeniu resp. zmenšeniu pôvodných vrások.

Botulotoxín a vrásky
Výbornou lokalitou sú vrásky okolo očí, medzi obočím a na čele. Menej bežné sú aplikácie okolo úst, ústne kútiky, šija a nos. Aplikáciou botoxu sa však dá dosiahnuť aj jemné zdvihnutie obočí, riešiť asymetria a podobne. Veľmi dobrý účinok sa dá dosiahnuť aj pri odstránení potenia botulotoxínom.

Dá sa povedať, že aplikácia botulotoxínu je vhodná v každom veku, závisí len od miesta a techniky aplikácie a samozrejme aj stavu pokožky. Dnes sa preferuje podávanie u mladších pacientiek, ako prevencia vzniku vrások a ich fixovania v pokožke.

Miesta aplikácie

  • vrásky v okolí očí – tzv. stračie nôžky
  • odstránenie vertikálnych „vrások hnevu“ medzi obočím
  • odstránenie horizontálnych vrások na čele
  • odstránenie horizontálnych vrások na krku
  • zdvihnutie ústnych kútikov
  • odstraňovanie tvárových asymetrií

Výhody Botoxu:

  • vyhladzuje vrásky
  • vytvára mladistvý vzhľad
  • viditeľné výsledky už 3 – 5 dní po výkone
  • nechirurgický zákrok bez obmedzení po výkone

Kontraindikácie

Predovšetkým tehotenstvo, ktoré musí byť absolútne vylúčené, tiež dojčenie a autoimúnne ochorenia.

Máte záujem o túto procedúru? Napíšte nám.

Zobraziť kontakty